Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:35
Kopuły bojowe - mity i tajemnice
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 20 Lis, 2007 20:13   

No i jeszcze takie coś...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 21 Lis, 2007 00:32   

Cześć Darku,
zaprezentowałeś kapitalny materiał polskiego wywiadu AK. Czy się mylę? Skany są rzeczywiście wyjątkowe. Czy możesz mi podesłać fotkę auf 8 w lepszej rozdzielczości , gdyż skład siarki i molibdenu wygląda tak samo.
Wydaje mi się, że powinniśmy zaakcentować trud wielu bezimiennych bohaterów walki konspiracyjnej. Te materiały są unikalne. Korbol, masz u mnie wielkiego plusa (+).

Pozdrawiam serdecznie Franz Aufmann

herring
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Sro 21 Lis, 2007 10:17   

Dla mnie informacje o "kopułach do bunkrów" bardzo ciekawe. Co to jest "9 LAS 100" - Panzer II?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 21 Lis, 2007 10:26   

Wkład polskiego wywiadu w przebieg wojny jest pomijany. Mało kto docenia trud tych ludzi, a jeszcze mniej osób bada dokumenty które po sobie zostawili. To co zaprezentowałem to jedynie mały wycinek z ponad 3000 stron meldunków na temat zakładów zbrojeniowych, fabryk, ruchów wojsk itp.
Wśród meldunków mozna znaleźć tak wiele rzeczy, że nie jestem w stanie wszystkiego Wam opisać. Szczególne miejsce zajmuje Warszawa, gdzie ulokowano większość zakładów.. W miarę możliwości czasowych odszukam wszystko w temacie pancerzy. Póki co sprawdzilem 500 stron...
Herring - nie wiem co to za pancerz. Podane są jego wymiary - poszukam. 1943r to już bardziej era Pantery - chyba. Nie znam się na czołgach. Oznaczenie nic mi nie mówi...
Warto Panie i Panowie zaglądać do archiwów, naprawdę dużo w nich jest. W polskich też...

pozdr

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 05 Gru, 2007 16:51   

Ciekaw materiały. Niemcy musieli mieć już w 1942 duże problemy z surowcami. Należy jednak pamiętać, że była wielka nadprodukcja pancerzy. Przykładem może być płyta stalowa 7P7. Co gorsza w ramach standaryzacji schronów wypada ona ze stosowania. Może dlatego stosowano ją do wykonywania stropów niektórych schronów, a przecież można było to przetopić.

Kolego Korbol, wstawiłeś dobry materiał.

Matt

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Gru, 2007 13:19   

T Wesołowski w publikacji Eksperymenty modlinskie z moździerzami kalibru 220 mm podaje:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Gru, 2007 22:31   

Od pewnego czasu też jestem szczęśliwym posiadaczem tego artykułu. Poniżej fragment tekstu z małym rozszerzeniem. Zaprezentowany przez Jacka fragment publikacji Tomasza Wojciechowskiego dotyczy półkopuły bojowej model 33 Z.O. z jedną strzelnicą (podstawa kopuły jest pięciokątem). Konstrukcja ta została wycofana z produkcji na rzecz półkopuły o sektorze ostrzału 180 stopni wg publikacji pana Wojciechowskiego. W tym temacie interesuje nas tylko staliwo zastosowane do odlewania kopuł. Pada określenie staliwa. Jest to staliwo chromowo-niklowe.

Czy koledzy mogą uzupełnić podaną informację. Może TW nam pomoże?

Auf….

Przepraszam autora publikacji. Pomyłka był niezamierzona. Autorem artykułu "Eksperymenty modlińskie z moździerzami kalibru 220 mm" jest Tomasz Wesołowski.

tw 
bunkrołaz

Wysłany: Sro 12 Gru, 2007 23:47   

Nazwisko tego Tomasza brzmi Wesołowski, choć Wojciechowski też jest ładne :wink:

Źródłem informacji o projekcie kopuły, przyjętym dla fortyfikacji górnośląskich, jest pismo inspektora armii gen. dyw. Leona Berbeckiego nr 2333/tjn z dnia 18 lipca 1933 r. do szefa Sztabu Głównego gen. bryg. Janusza Gąsiorowskiego (sygn. CAW, Akta GISZ, I.302.4.2090). Jest to dokument cytowany w przypisie 7 (w artykule chochlik przesunął przypisy o jeden).
Kopia dokumentu utonęła gdzieś w moich stosach papierzysk i tak od ręki odnaleźć jej nie zdołam. W tej chwili muszę więc polegać wyłącznie na pamięci. Jeśli mnie ona nie myli, to w zawartej w dokumencie, dość lakonicznej informacji o kopule, nie ma nic o składzie jej staliwa (poza nazwą). Nie potrafię więc określić procentowego udziału dodatków szlachetnych. Mam wrażenie, że widziałem kiedyś jakieś inne, bardziej szczegółowe dokumenty na ten tam, ale bez odnalezienia notatek ani rusz.

Pozdrawiam

tw

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 12 Gru, 2007 23:56   

tw napisał/a:
Nazwisko tego Tomasza brzmi Wesołowski, choć Wojciechowski też jest ładne

Przepraszam autora publikacji. Pomyłka był niezamierzona. Autorem artykułu "Eksperymenty modlińskie z moździerzami kalibru 220 mm" jest Tomasz Wesołowski. Jeżeli coś zmieniłem, lub przekręciłem, to jeszcze raz serdecznie przepraszam.

tw napisał/a:
Mam wrażenie, że widziałem kiedyś jakieś inne, bardziej szczegółowe dokumenty na ten tam, ale bez odnalezienia notatek ani rusz

Cześć TW,
Gdyby te notatki się odnalazły, to liczę na Twoje wsparcie w porusznym temacie.
Pozdrawiam Auf...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 13 Gru, 2007 00:22   

Skład procentowy pancerzy to "temat Aufa..". Mam nadzieję, że uda się odnaleźć notatki.

Znalazłem też kilka nowych wzmianek o Warszawie. Sporo tego produkowali. Może ktoś pójdzie tropem tych firm? Nie wierzę żeby nie zostały żadne dokumenty na ten temat. Może WERT coś zawęszy w Wawie?

Auf, pamiętam o powiększeniu lecz kolejka papierów do skanera....

pozdrawiam

Odpowiedz do tematu